Zdobądź międzynarodową kwalifikację uznawaną na rynku pracy – aplikuj do Programu CIMA na Uczelni!

CIMA
01.09.2020

Niełatwo wyróżnić się na finansowym rynku pracy. Konieczne jest stałe podnoszenie kwalifikacji, aby sprostać konkurencji. Dodatkowo nieustanne zmiany, który stały się codziennością, wręcz obligują do ciągłego pogłębiania wiedzy i podnoszenia kompetencji. Jest to absolutnie niezbędne, aby nadążyć za współczesnymi trendami. Temat ten stanowi szczególnie istotny problem dla studentów, którzy dopiero poszukują swojej ścieżki zawodowej.

Najbardziej prestiżowe uczelnie ekonomiczne w Polsce i za granicą umożliwiają najlepszym studentom zdobycie kwalifikacji CIMA, uznawanej przez pracodawców na całym świecie. Osoby posiadające tę kwalifikację zwiększają swoje szanse na rynku pracy. Studenci przystępujący do programu CIMA na swojej uczelni mogą liczyć na szereg korzyści i benefitów, które ułatwią im zdobycie dodatkowej wiedzy i umiejętności w ramach realizowanego programu. Co trzeba zrobić, aby przystąpić do tej kwalifikacji i uzyskać ją podczas studiów? Wystarczy, że zaaplikuje się do Programu CIMA na swojej uczelni. Rekrutacja odbywa się w październiku.

CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants®) istnieje już ponad 100 lat i jest największą organizacją na świecie, która w swoim gronie zrzesza specjalistów i ekspertów z obszaru rachunkowości zarządczej. CIMA to ponad 232 tysiące członków i studentów w 177 krajach.

CIMA wraz z uczelniami w Polsce i za granicą realizuje Program CIMA na Uczelni, czyli umożliwia studentom zdobycie profesjonalnej kwalifikacji z dziedziny rachunkowości zarządczej –

na dwóch podstawowych poziomach już w trakcie studiów.  

 

Certyfikat z rachunkowości biznesowej (Certificate level)

Rozpoczynając swoją przygodę z CIMA na poziomie Certificate level, studenci poruszają zagadnienia z następujących modułów: Fundamentals of Business Economics, Fundamentals of Management Accounting, Fundamentals of Financial Accounting, Fundamentals of Ethics, Corporate Governance and Business Law. Oznacza to, że poznają m.in. różne oblicza biznesu, zasady związane z planowaniem i kontrolowaniem, sposoby analizy sprawozdań finansowych, zagadnienia związane z etyką i społeczną odpowiedzialnością biznesu. Po ukończeniu tej certyfikacji zyskuje się tytuł CIMA Cert BA (CIMA Certificate in Business Accounting).


Operational level - początek kwalifikacji profesjonalnej

Poziom drugi, czyli Operational level, dostarcza wiedzy z następujących obszarów: Managing Finance in a Digital World (E1 – Enterprise pillar), Management Accounting (P1 – Performance pillar), Financial Reporting (F1 – Financial pillar). Dzięki temu poznaje się m.in. funkcje finansów w firmie (ich kształt oraz strukturę), zastosowanie technologii w cyfrowym świecie, budżetowanie, sposoby podejmowania decyzji krótkoterminowych, zasady podatkowe, zarządzanie gotówką oraz kapitałem obrotowym. Zdobycie wiedzy na poziomie Operational, pozwala na zarządzanie procesami oraz stosowanie zasad rachunkowości w taki sposób, aby gromadzić i móc wybierać niezbędne dane do udzielenia konkretnych informacji i insightu. Pozytywne zaliczenie tego poziomu kwalifikacji zdobywa się tytuł CIMA Dip MA (CIMA Diploma in Management Accounting).

 

Niewątpliwie kwalifikacja CIMA przygotowuje do całościowego zarządzenia pionem finansowym zarówno w własnym przedsiębiorstwie, firmach krajowych i międzynarodowych korporacjach. Osobom zastanawiającym się jakie umiejętności rozwija się dołączając do Programu odpowiadamy:

  • Business skills – sposoby przekładania danych na wiedzę i strategię
  • People skills – znajomość efektywnej komunikacji, wpływu, negocjacji i współpracy
  • Leadership skills – sposoby budowania i motywowania zespołów oraz stymulacji wyniki
  • Digital skills – zagadnienia programu uczą m.in. jak tworzyć cyfrowy content, jak analizować i przedstawiać dane oraz jak rozwiązywać problemy
  • Technical skills – uczestnicy dowiadują się i praktykują stosowanie umiejętności rachunkowych i finansowych.


Do Programu CIMA CBA mogą przystąpić studenci studiów I stopnia – od II semestru I roku

do maksymalnie V semestru. Natomiast do Programu CIMA DMA mogą dołączyć studenci studiów magisterskich – od I semestru I roku do maksymalnie III semestru. W Programie uczestniczyć mogą studenci studiów dziennych oraz zaocznych. Dla wszystkich studentów zakwalifikowanych do Programu CIMA, Instytut organizuje Induction Meeting z udziałem przedstawicieli CIMA, Władz Uczelni oraz Koordynatora Programu CIMA na współpracującej Uczelni, w trakcie którego uczestnicy poznają szczegółowe warunki realizacji Programu, najważniejsze procedury, informacje o materiałach dydaktycznych oraz wydarzeniach dedykowanym członkom i studentom CIMA. Każda uczelnia partnerska posiada zakładkę na stronie internetowej, w której dostępny jest aktualny regulamin programu oraz praktyczne informacje o tym na jakiego rodzaju wsparcie uczelni studenci mogą liczyć, kto jest Koordynatorem Programu dbającym o prawidłowy przebieg współpracy oraz realizację zasad oraz w jakich wydarzeniach organizowanych na uczelni można brać udział.   

 

Wiedzę z egzaminowanego zakresu zdobywa się w trakcie wybranych przedmiotów na studiach. Co więcej, uczestnicy otrzymują dodatkowe podręczniki w wersji drukowanej z kodem do materiałów online oraz dostęp do platformy e-learningowej. W trakcie studiów jest możliwość wzięcia udziału w bezpłatnych szkoleniach przygotowującym do egzaminów. Studenci w programie, którzy pozytywnie zaliczą wszystkie wymagane przedmioty na uczelni, mogą uzyskać bezpłatne zwolnienie z egzaminu. Natomiast po zdaniu końcowego egzaminu zewnętrznego (do którego zgodnie z regulaminem programu należy podejść przed dokonaniem obrony pracy dyplomowej) otrzymują certyfikat.

Wszystkie egzaminy w Programie odbywają się w języku angielskim. Wymagany poziom znajomości języka to minimum B2.  Umiejętności, których zdobycie gwarantuje CIMA są trudne do opanowania w trakcie standardowego toku studiów. Stanowią jednakże ich integralne uzupełnienie. W trakcie zdobywania certyfikacji duży nacisk kładzie się nie tylko na wiedzę techniczną i biznesową, ale również na podnoszenie kompetencji miękkich. Bardzo istotne są również takie elementy jak etyka czy kultura biznesu, według których niezmiennie od ponad stu lat działa Instytut i których respektowania wymaga od członków i studentów w Programie na uczelni. 

 

Udział w Programie wiąże się z pewnymi kosztami:

  • poziom Certificate in Business Accounting (CBA): GBP 77 (opłata rejestracyjna) + GBP 85 (za każdy egzamin) + bezpłatna subskrypcja
  • poziom Diploma in Management Accounting (DMA): GBP 77 (opłata rejestracyjna) + GBP 100 (za każdy egzamin) + GBP 175 (egzamin Operational Case Study) + GBP 115 (opłata subskrypcyjna, od drugiego roku).

 

Po zakończeniu Programu CIMA na Uczelni, wszyscy zainteresowani mogą kontynuować naukę – na poziomie zarządzania oraz strategicznym.

 

Jak mówi Jakub Bejnarowicz, dyrektor regionalny na Europę, CIMA, „CIMA wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zmieniającego się świata. Dlatego profesjonalna kwalifikacja z rachunkowości zarządczej CIMA to zestaw kompetencji uznawany globalnie za najbardziej aktualny w obszarze finansów. Posiadacze dyplomu CIMA to cenieni w środowisku biznesowym profesjonaliści, aktywnie poszukiwani przez pracodawców z każdej branży, pełniący istotne funkcje doradcze w strukturach organizacji.”.


Według Aleksandra Gorczycy (byłego Ambasadora CIMA na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz nagradzanego studenta Programu CIMA na uczelni), Program ten daje studentom możliwość zdobycia praktycznej wiedzy finansowej, potwierdzenia jej międzynarodowym certyfikatem, poznania osobiście profesjonalistów „top level” pracujących w biznesie, wyróżnienia się na rynku pracy spośród swoich koleżanek i kolegów z kierunków ekonomicznych - co jest w dzisiejszych czasach niezmiernie trudne.”.


Beata Dzidzińska (była Ambasadorka CIMA na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu) zaznacza również, że „Kwalifikacja CIMA nie tylko podnosi kompetencje, ale również zwiększa zarobki. Studenci mają możliwość zdobycia cennego doświadczenia oraz stania się bardziej atrakcyjnymi dla pracodawców. Już podczas nauki i zdobywania poszczególnych poziomów mają szansę doświadczyć wzrostu pensji, dlatego zarobki mogą zwiększyć się już na etapie studiów.”.


Studenci posiadający kwalifikację CIMA są chętnie zatrudniani przez firmy z takich branż jak np. usługi profesjonalne i konsulting, usługi finansowe, FMCG, sprzedaż, media, telekomunikacja, IT, transport i podróże, inżynieria i produkcja.

 

CIMA nieustannie i aktywnie współpracuje z TOP pracodawcami, zarówno na poziomie krajowym jak również międzynarodowym. Są to m.in. Accenture, PWC, Arla Foods, BP, British American Tobacco, Coca-Cola HBC, Deloitte, EY, Hewlett-Packard Enterprise, HP Inc, Hitachi; HSBC, IBM, Infosys Poland, Nestle, Phillips, Royal Bank of Scotland Group, Shell International, State Street, Unilever i wiele innych. Z badań Salary Survey, przeprowadzonych przez kilka lat z rzedu przez Goldman Recruitment wynika, że wynagrodzenia uzyskiwane przez profesjonalistów posiadających udokumentowane kompetencje w postaci tytułu CGMA są nawet dwukrotnie wyższe niż w przypadku osób nieposiadających takiego zaświadczenia. Tytuł ten otwiera szerokie możliwości zawodowe w różnych dziedzinach. Wynika to z faktu, że rachunkowość zarządcza stanowi połączenie kompetencji z obszaru finansów, rachunkowości oraz zarządzania z umiejętnościami oraz technikami biznesowymi. W efekcie specjaliści posiadający docelowy tytuł CGMA mogą zdobyć pracę na różnych płaszczyznach zawodowych, na przykład doradzając w aspekcie podejmowania kluczowych decyzji finansowych, monitorowania zagrożeń budżetowych oraz szeroko pojętego zarządzania projektami. Mają również kwalifikacje do ustalania całościowej strategii finansowej dla przedsiębiorstwa. Już teraz na dedykowanej uczestnikom programu i członkom CIMA stronie https://salary.aicpaglobal.com/ można sprawdzić, jak mogą kształtować się indywidualne zarobki, a na https://mycareer.aicpa-cima.com/jobs/ można znaleźć aktualne oferty pracy i praktyk na całym świecie.

 

Osobom zastanawiającym się nad tym czy warto i dlaczego warto dołączyć do Programu CIMA, rekomendujemy zapoznanie się w wypowiedziami członków i studentów CIMA. Zebrane na stronie https://www.cimaglobal.com/Our-locations/Poland/CIMA-Historie-sukcesu/ historie sukcesu pozwolą poznać realne korzyści, które zdecydowały o tym, że uczestnicy programu rekomendują go innym studentom zainteresowanych rozwojem.

 

Rekrutacja do programu prowadzona jest w październiku. Tylko w tym miesiącu można aplikować wypełniając formularz zgłoszeniowy online na stronie https://cimauczelnie.pl/ , dostępny po kliknięciu „Zarejestruj się” oraz wnosząc opłatę rejestracyjną.


Więcej informacji na temat Programu oraz odpowiedzi na pytania, które zwykle nurtują osoby zainteresowane znajdują się na https://www.cimaglobal.com/Our-locations/Poland/CIMA-na-uczelniach/FAQ/. Warto również być na bieżąco z wydarzeniami i aktualnościami Instytutu obserwując fanpage CIMA Polska oraz dołączając do grupy CIMA na swojej uczelni.


Wszyscy zainteresowani przystąpieniem do Programu czy samym tematem rachunkowości zarządczej będą mogli wziąć udział w zaplanowanym na 21 października wydarzeniu University Management Accounting Day CEE 2020. Jest to bezpłatne międzynarodowe wydarzenie online organizowane przez CIMA dla studentów z 16 uczelni w Polsce i za granicą.


W programie UMAD znajdują się takie elementy jak prelekcje na temat rachunkowości zarządczej: „The Emerging Topics in Technology 2020” oraz „Human Signals: New patterns of behavior and the accounting profession [the COVID-19 crisis]”. Uczestnicy zorganizowani w grupach mają możliwość wziąć udział w CIMA Business Games i sprawdzić swoją wiedzę oraz umiejętności w tym bardzo profesjonalnym konkursie biznesowym z atrakcyjnymi nagrodami. W trakcie i tuż po wydarzeniu Ambasadorzy CIMA odpowiedzą na pytania odnośnie rekrutacji i zasad Programu. Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu zobowiązane są wcześniejszej rejestracji udziału na stronie …

Kariera zawodowa jest efektem starań i podejmowanych działań, dlatego warto samemu o nią zadbać. Podczas studiów ważne jest ukierunkowanie się na przyszłość. Konieczne jest wyznaczanie sobie celów i konsekwentne dążenie do ich osiągnięcia. Należy aktywnie poszukiwać możliwości, które będą przybliżać do sukcesu zawodowego. Dlatego też warto rozważyć uczestnictwo w Programie CIMA, które otwiera zupełnie nowe perspektywy.


Dodatkowe informacje dotyczące programu dostępne są na stronie: https://www.cimauczelnie.pl


Z tej samej kategorii
Śledź nas na